„Przyczyny nadwagi” to ksiązka napisana przez trójkę naukowców, którzy postanowili zbadać i opisać wszystkie czynniki, które wpływają na wzrost masy ciała. Autorzy oparli się na wynikach badań przeprowadzonych zarówno samodzielnie, jak i przez innych naukowców, dlatego książka stanowi rzetelne źródło wiedzy na temat nadwagi.

Pierwszy rozdział poświęcony jest genetycznym czynnikom nadwagi. Autorzy książki starają się wyjaśnić, czy niektóre osoby słusznie obarczają winą za nadmierne kilogramy geny, jakie odziedziczyli po swoich przodkach. Znalazł się tutaj także rozdział na temat związku nadwagi z bakteriami. Autorzy przedstawiają wyniki badań, zgodnie z którymi niektóre bakterie ułatwiają odchudzanie, natomiast inne mogą sprzyjać gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Wiele uwagi poświęcili także chorobom, które mogą prowadzić do nadwagi. W obszernym rozdziale opisane zostały między innymi takie choroby jak niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga oraz zespół policystycznych jajników. Autorzy zwracają uwagę na to, w jaki sposób można przeciwdziałać przybieraniu na wadze w przypadku tych oraz innych chorób. Ostatni rozdział porusza temat związku nadwagi z kondycją psychiczną. Czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak bardzo wzrasta ryzyko nadwagi w przypadku depresji czy nerwicy.

Książka „Przyczyny nadwagi” dowodzi tego, że istnieje wiele czynników, które mogą sprzyjać przybieraniu na wadze. Autorzy są jednak zgodni co do tego, że najważniejszą rolę odgrywa tryb życia, a zatem zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna.